ДОНЕЦЬКА ОБЛАСНА РАДА
ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК

Дата : 2020-12-01

Вимоги Федерації профспілок України

ФЕДЕРАЦІЯ ПРОФСПІЛОК УКРАЇНИ
ВІД ІМЕНІ ПОНАД 4 МІЛЬЙОНІВ СПІЛЧАН ВИМАГАЄ ВІД ВЛАДИ

1. Підвищити у Держбюджеті-2021 розміри державних соціальних стандартів і гарантій, встановити мінімальну заробітну плату на рівні не нижче реально обрахованого прожиткового мінімуму.

У своїх пропозиціях до проекту ДБУ-2021 профспілки наполягали на встановленні у 2021 році розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб на рівні 6366 грн, мінімальної заробітної плати – не нижче 6500 грн (8212 грн – відповідно до норм національного законодавства та міжнародних зобов’язань України).

2. Забезпечити в Держбюджеті-2021 фінансування галузей освіти, охорони здоров’я, державної служби відповідно до норм галузевих законів задля реального підвищення в умовах епідемії заробітної плати медикам, освітянам, недопущення замороження зарплати держслужбовцям.

Законодавством України передбачено, що:
– держава забезпечує асигнування на освіту в розмірі не менше ніж 7 відсотків ВВП; на реалізацію програми медичних гарантій – не менше 5 відсотків ВВП;
– посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії = три мінімальні заробітні плати; у розрахунку тарифів на фінансування медицини компонент оплати праці медиків – не менше 250 відсотків середньої зарплати в Україні за липень попереднього року.
Заробітна плата медиків та освітян залишається значно нижчою ніж середня по економіці: у жовтні ц.р. у сфері охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – 10782 грн. (або 88,6% від середньої по економіці), в освіті – 9559 грн. (або 78,5% від середньої по економіці).
Статтею 26 проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (до другого читання) встановлено, що у 2021 році для всіх категорій працівників державних органів застосовуються розміри та умови оплати праці, що діяли на 1 вересня 2020 року.

3. Погасити заборгованість з виплати заробітної плати та запровадити законодавчі механізми задля упередження її виникнення у подальшому.

Станом на 1 листопада ц.р. обсяг заборгованості з виплати заробітної плати сягнув 3,8 млрд грн., майже 130 тисячам працівників економічно активних підприємств заборговано понад 2,5 млрд грн., борги підприємств-банктрутів – 1,1 млрд грн.

4. З метою недопущення подальшого зубожіння населення та збільшення кількості енергетично бідних громадян, не допускати зростання цін на енергоносії та тарифів на комунальні послуги під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Наразі за даними ТОВ ГПК «Нафтогаз України» у межах місячного контракту ціна кубічного метру природного газу для потреб населення становить 6,33 грн, у межах річного контракту – 6,45 грн без урахування націнки газзбутів та витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами, що майже у 2,5 рази більше ніж у червні 2020 року. Роздрібні ціни на природний газ для населення зросли, наприклад у Київській області, у 3,17 рази (з 2,784 грн до 8,823 грн).
Водночас за даними Держстату України середня номінальна заробітна плата у жовтні 2020 року становила 12 174 грн, що у порівнянні с червнем 2020 року більше на 5,1%, а с жовтнем 2019 року лише на 13,5%. Заборгованість із виплати заробітної плати продовжує зростати. Станом на 1 листопада 2020 року вона становила 3 791,7млн.грн, або106,5% порівняно з 1 жовтня 2020 року.

5. Зберегти та примножити робочі місця в реальному секторі економіки шляхом інноваційного індустріального розвитку країни.

Надзвичайно тривожним проявом погіршення соціально-економічної ситуації в Україні у період карантину, спричиненого пандемією COVID-19, є суттєве зростання рівня бідності населення. Це стало наслідком зменшення обсягів ВВП за підсумками 9 місяців п.р. на 5,5% після його критичного падіння у ІІ кварталі п.р. на 11,4% та скорочення промислового виробництва на 6,8%; зниження рівня зайнятості населення до 50,3% та підвищення рівня безробіття до 9,2%; оформлення статусу безробітного понад половиною мільйона осіб протягом карантину;
Наслідком структурної деградації економіки стало критичне відставання України за рівнем економічного розвитку, аномально малий обсяг економіки, масштабна трудова міграція, бідність населення і наростаючий розрив у доходах людей порівняно із сусідніми країнами. Якщо нічого не змінюватиметься і країна продовжить регрес у напрямку сировинного та аграрного виробництва, її економіка буде нездатною забезпечити мінімальні потреби суспільного розвитку і потребуватиме не більше 12 млн працівників.

6. Не допускати розгляд законопроектів, які зачіпають трудові та соціально-економічні права та інтереси працівників, без попереднього погодження їх Національною тристоронньою соціально-економічною радою.

НТСЕР – це головний орган соціального діалогу на національному рівні для вироблення консолідованої позиції сторін соціального діалогу, надання узгоджених рекомендацій та пропозицій Президентові України, Верховній Раді України, Уряду з питань формування і реалізації державної економічної та соціальної політики, регулювання трудових, економічних, соціальних відносин.


Залишити коментар

ДОНЕЦЬКА ОБЛАСНА РАДА ПРОФЕСІЙНИХ СПІЛОК

создание сайта